Чи шкідливо ставити машину на передачу замість ручного гальма?

Взимку актуальною стає проблема примерзлих колодок. Багато водіїв намагаються не затягувати ручник і користуються режимом Р (паркінг) в «автоматі». Але як бути, якщо автомобіль обладнаний ручною коробкою?

Багато досвідчені водії скажуть, що в цьому немає нічого страшного, адже автомобіль непогано утримується на першій передачі навіть на схилі. Вони приведуть безліч прикладів з досвіду експлуатації «Волг» або вишневих «дев'яток». Дійсно, на цих автомобілях трос ручника витягувався і іржавів, ризикуючи блокуватися, після чого доводилося довго повзати під днищем, відкручуючи гайки і звільняючи задні колеса. Тому багато хто навчився зовсім не користуватися стоянковим гальмом, залишаючи автомобіль на першій передачі. Просто вимикаєш мотор, встромляєш селектор в гніздо і відчуваєш, як машина міцно «повисає» на трансмісії.

Однак зараз ситуація інша: автомобілі конструктивно змінилися. Інженери ставлять в основу паливну економічність. Зчеплення має своє гідравлічне посилення, а система газорозподілу має складним і примхливим механізмом. Він вже не замикає камери згоряння герметично, як балон зі стисненим газом, а може віджимати клапани і провертати вал.

В результаті при постановці автомобіля з механічною трансмісією на стоянку на передачу, та ще й під ухилом, може статися неприємний казус. Розрідження в камерах згоряння виявляється недостатнім, щоб утримати півтори тонни на ухилі. Автомобіль фактично «повисає» на ремені ГРМ. Вал навантажується і прагне провернутися, а разом з ним прослизає і ремінь ГРМ. Буває, що його зуби злітають і перескакують через шестерню. І чим довше стоїть автомобіль на передачі, тим більше шансів, що його система ГРМ виявиться в подібному розладі. Це може призводити до збоїв роботи мотора, до так званого трійнят, а в окремих випадках - і до серйозних проблем.

Збиті настройки ГРМ обертаються тим, що клапани працюють із запізненням або з випередженням. При запуску двигуна вони не встигають закритися, і поршні б'ють в стирчать головки і гнуть їх. Лунає сильний удар, двигун здригається, вібрує і затихає. Автомобіль знерухомлений, а силовому агрегату потрібен серйозний ремонт зі зняттям головки блоку циліндрів і заміною пошкоджених деталей.

Подібними історіями рясніють форуми. Тому при постановці на стоянку автомобіля з ручною коробкою передач (як і з автоматичною) необхідно обов'язково затягувати ручне гальмо, щоб зняти зайве навантаження на мотор. Багато виробників спеціально ставлять на свої моделі електронний гальмо стоянки, здатний максимально сильно затягувати колодки, перешкоджаючи провороту коліс на ухилі і скочування автомобіля. Його можна комбінувати з режимом Р (паркінг) на автоматичних трансмісіях.

Щоб не було примерзання колодок, необхідно перед нічною стоянкою їх гарненько просушити. Для цього на вільній дорозі можна пару раз активно загальмувати. Тоді гальмівні механізми нагріються до високих температур і волога випарується. Примерзати там буде вже нічому.

Add comment

Security code
Refresh

Additional information