Чому в пустелі днем жарко, а вночі холодно?

Температура поверхні (або біля поверхні) пустелі головним чином визначається балансом приходить випромінювання Сонця і минає теплового випромінювання поверхні.

Пустеля - це перш за все сухість. Тобто там сухе повітря і багато сонячної радіації. Значить, в атмосфері над пустелею мало водяної пари і практично немає хмар. Тому днем під впливом сильного випромінювання Сонця поверхню швидко нагрівається. Оскільки ґрунт в пустелі суха, її теплоємність і теплопровідність низькі - нагрівається в основному поверхневий шар землі і піску. Якщо є рослинність, то вона (а разом з нею і ґрунт) випаровують вологу, що охолоджує поверхню і не дає поверхневій температурі швидко рости. До того ж хмари і крапельна волога, водяний аерозоль, відображають і розсіюють прямі сонячні промені, тим самим також не даючи поверхні землі занадто сильно нагріватися.

Але ось настає ніч. Нагріта поверхня швидко охолоджується, оскільки суха і безхмарна атмосфера умовно прозора для минає теплового випромінювання. Якби атмосфера була вологою, була б насичена хмарами, то водяна пара і хмари грали б роль ковдри, повертаючи частину року, що минає теплового випромінювання назад до поверхні. Це той самий горезвісний парниковий ефект. Він уповільнює процес охолодження поверхні при відсутності сонячного випромінювання.

Отже, головні чинники для сильних температурних перепадів в пустелі вдень і вночі - це сухість атмосфери (вона дозволяє поверхні під впливом сонячних променів швидко нагріватися, а при їх відсутності швидко охолоджуватися) і сухість грунту (вона не охолоджується випаровуванням вологи і здатна менше накопичувати і проводити тепло).

Add comment

Security code
Refresh

Additional information